Kwiecień


Skoczów   112 km     29-04-2016

Pogoda wspaniała, wiec ruszyłem wcześniej zaplanowaną trasę do Skoczowa. Trasa wiodła przez Chwałowice, Świerklany, Gogołowa, Jastrzębie, Pielgrzymowice, Pruchna, Dębowiec, Iskrzyczyn, Wilamowice i Skoczów. Z powrotem ścieżką rowerową wzdłuż Wisły do Ochab Małych tam przejechałem mostem na prawy brzeg Wisły i dalej ścieżką rowerową do Ochab Wielkich gdzie znajduje się Dream Park Ochaby z różnymi atrakcjami, z powrotem przejeżdżając przez kładkę wróciłem na lewy brzeg Wisły i kierując się do Drogomyśla i Strumienia oraz Pawłowice, Pniówek, Krzyżowice, Osiny, Żory, Gotartowice i Rybnika. Wybierając taką trasę kierowałem się zamiarem odwiedzenia dworków, ruin zamku i inne ciekawe miejsca. W Pielgrzymowicach stoi dawny dwór Reitzensteinów foto, w Pruchnej znajduje się Zameczek Komory Cieszyńskiej foto aktualnie w rękach prywatnych, w miejscowości Dębowiec można odpocząć w tężni solankowej foto a trochę dalej znajduje się Dwór Dębowiec foto. W Wilamowicach mijam zespół dworski z XVIII w foto1 i foto2, dalej w stronę Wzgórza Kaplicówka, gdzie stoi pomnik Jana Pawła II foto i kaplica św. Jana Sarkandra foto, dalej do centrum Skoczowa. Odwiedzam wnętrze kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy foto, pomnik Gustawa Morcinka foto, kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła foto oraz muzea na rynku foto. Dalej ścieżką rowerową do Ochab Wielkich, gdzie jest Dream Park Ochaby, a w nim kino 6D, dinozaury, park miniatur, wieża linowa, dom do góry nogami i inne atrakcje. W Drogomyśle znajduje się zespół dworsko-pałacowy foto. Cała trasa wg licznika rowerowego to 115 km.

Więcej zdjęć TU

 Test aplikacji     12 km       28-04-2016

Krótki wyjazd dla sprawdzenia nowej aplikacji Traseo2 i zapisu trasy po śladzie.


Szczerbice - piece       19 km                   25-04-2016


Taki krótki wyjazd do kolegi i do rodziny. Cała trasa wg licznika wyniosła 20.30 km

Rudy - Łącza - Sośnicowice 80 km     22-04-2016

Wyjazd w celu odwiedzenia miejsc, które już wcześniej odwiedziłem. Są to Rudy, Sierakowice, Łącza, Rachowice, Sośnicowice, Smolnica, Leboszowice, Pilchowice, Wilcza, Książenice, Kamień, Rybnik. Po miedzy Stodołami a Paprocią są prowadzone roboty z przebudową drogi do Rud foto. W Paproci obok zdewastowanego mostka napotkałem maszyny budowlane, czyżby mostek doczekał się remontu? foto. Dalej drogą leśną Kotlarską obok kaplicy św. Magdaleny do Łowiska "u Romana", gdzie rozpoczyna się sezon połowu ryb na razie do 8.00 do 18.00 foto. W Sierakowicach obok szkoły jest głaz narzutowy z opisem " Sierakowice 1305" wcześniej tego napisu nie było, dalej obok Smażalni Ryb do Łącza, gdzie odwiedziłem Nadleśnictwo Łącza, kultowe miejsce spotkań rowerzystów obok boiska oraz Pałacyk Leśny, który też zaprasza rowerzystów foto. Następnie Grotę w Rachowicach foto jak i kościół św. Trójcy foto. W Sośnicowicach udało mi się zrobić zdjęcie pałacu z XVIII w foto, obecnie Dom Pomocy Społecznej zaś w Leboszowicach jest nowy most nad Bierawką foto. Dalej wszystko po staremu, pogoda ładna słonko świeciło ale za to był dokuczliwy zimny wiatr. Cała trasa wg licznika rowerowego to 82.48 km.

Więcej zdjęć TU

Wiosenno - rodzinny wyjazd   31 km     21-04-2016

Wyjazd w piękną wiosenną pogodę do rodziny w Pszowie oraz Rydułtowach, a dokładnie to już Piece. Tam też zrobiłem zdjęcia kwiatom w obejściu szwagierki i jak to zazwyczaj u rodziny bywa, jest kawa ciacho i pogaducha. na drogę otrzymałem pokaźną wiązankę świeżej mięty oraz szczypiorku, za co serdecznie dziękuję!

Więcej zdjęć TU

Chorzów - bunkry   92 km     16-04-2016

Wyjazd na imprezę rowerową „Integracja na betonie 2016” zorganizowany przez Klub Turystyki Kolarskiej PTTK Wandrus link w Żorach przy współudziale Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium link i społeczności „Geocaching”. Celem wycieczki to poznanie miejsc związanych z historią II Wojny Światowej, poznanie nowych tras rowerowych oraz spotkanie się z ciekawymi ludźmi, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat zwiedzanych schronów i innych ciekawych miejsc. Wyruszyliśmy rowerami z rana w trójkę na dworzec PKP Rybnik, pociąg o godz. 6.47 do Katowic dojechaliśmy o godz. 8.04. Z dworca PKP Katowice wsiedliśmy na rowery i do Chorzowa, a konkretnie do Parku Górka Redena, gdzie była zbiórka przy Schronie Dowodzenia foto. Po zwiedzeniu schronu i podzieleniu uczestników na trzy grupy ruszyliśmy w dalszą trasę zwiedzając 11 pozostałych schronów. Przy każdym napotkany schronie prowadzący grupę opowiadał jego historię i opis. Nie każdy schron jest dostępny do zwiedzania. Przy restauracji "Bartek" foto odbyła się weryfikacja książeczek związanych z przydzieleniem brązowej odznaki "Fortyfikacje" foto, którą zdobyłem. Chwilę później ruszyliśmy w stronę ostatniego schronu nr 1 foto, gdzie odbywało się zakończenie wycieczki przy ognisku. Po pożegnaniu się z uczestnikami ruszyliśmy na rowerach w drogę powrotną do Rybnika, po drodze wstąpiliśmy na wędzonego pstrąga do "Rybołówki" foto Kąty k. Chodowa oraz do "Stodoły" foto w Kamieniu chwilę na odpoczynek i uzupełnić płyny. Trasa zwiedzania schronów zakończyła
się w Żabich Dołach i stamtąd wraz z objazdem schronów i do Rybnika wyniosła 92 km. Cała trasa wraz z przejazdem pociągiem wyniosła 134 km. Wyjazd ciekawy i udany, pogoda też dopisała. Dziękuję organizatorom wycieczki oraz kolegą Bogdanowi i Czesławowi za towarzystwo!

Więcej zdjęć TU

Cieszyn - Czeski Cieszyn      108 km     07-04-2016

Wyjazd do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Po drodze Marklowice i Słoneczna Wyspa, pałac w Zebrzydowicach foto, zamek w Kończycach Małych foto, pałac w Kończycach Wielkich foto, wiekowe dęby szypułkowe nie daleko pałacu foto, drewniany kościół św. Michała Archanioła foto, nowy i stary Cmentarz Żydowski i cel wyjazdu Cieszyn. Odwiedziłem Górę Zamkową foto, Basztę Piastowską gdzie podziwiałem panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna z tarasu widokowego, pozostałości Wieży Przybramnej, Rotunda św. Mikołaja, rynek a następnie przez Most Wolności nad Olzą do Czeskiego Cieszyna, tu również przejazd  na rynek, kościół, pomniki i z powrotem  do Polski. W Cieszyńskich Boguszowicach pod obecną eskapadą znajduje się schron bojowy wz. 39 foto jedyny zachowany i otynkowany, zaś w Pierstnej jest zamek foto do którego również zajrzałem. W trakcie tego wyjazdu było tyle ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc, że nie sposób było wszystko zobaczyć. Cieszyn i Czeski Cieszyn to prawdziwe perełki warte zwiedzenia. Żeby choć troszkę pokazać to co odwiedziłem, zrobiłem dużo zdjęć, które można zobaczyć klikając na poniższy napis "TU" pod miniaturkami zdjęć. Cała trasa wg licznika rowerowego to 112, 56 km

Więcej zdjęć TU

Czechy - Chotěbuz   95 km                  03-04-2016

Tym razem wyjazd do Czech a konkretnie do Chotebuz gdzie znajduje się Rybi Dum oraz zamek. Pogoda wspaniała, trasa wiodła z Rybnika przez Wodzisław Śl. Wilchwy, Szotkowice, Petrovice u Karvine, Karvina Mizerov, Louky, Chotebuz i z powrotem przez Stonava, uzdrowisko Darków w Karwinie, centrum Karwiny i w stronę granicy. Następnie przez Godów, Skrzyszów, Krostoszowice, Wodzisław Śl, Radlin II, Radlin, Niedobczyce i do domu. Cała trasa wg licznika rowerowego to 97.62km. Wycieczka udana odwiedziłem Rybi Dum, Archeopark niestety nie czynny dopiero od 30-04-2016, jeden z trzech bunkrów foto z tzw. Muzeum Československého lehkého opevnění, dwa pozostałe przy następnym wyjeździe w ten rejon wkrótce. Przed zamkiem Frystat odywała się impreza "Lata 20-30 minionego stulecia"

Więcej zdjęć TU

wykonanie LuKaS