Maj 2018

 

Rybnik - Rudy.                36 km             31-05-2018

Popołudniowy wyjazd z kolega do Rud. Trasa przejazdu: Rybnik, Stodoły, Rudy. Powrót prawie taką samą trasą.

Więcej zdjęć TU

Wejście na Orlicę. Twierdza Kłodzka.     27-05-2018

To już ostatni dzień pobytu w przepięknych okolicach Zieleńca. Na dzisiaj zaplanowane mamy wymarsz z wejściem na Orlicę (szczyt do Korony Gór Polski) a także zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej i labirynty oraz Podziemną Trasę Turystyczną. Ruszyliśmy pieszo całą grupą w stronę Góry Orlicy ok godz.08.30 foto. Wejście foto i powrót do hotelu zajęło nam nie całe dwie godziny. Po przyjściu do hotelu zabraliśmy swoje rzeczy i do autokaru. Do Kłodzka przyjechaliśmy ok godz.12.00 foto, tu na zabytkowym gotyckim moście nad Młynówką przewodnik opowiadał nam historię Kłodzka jak i o pięknym kamiennym moście foto. Dalej to zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej jej podziemi foto oraz górnych pomieszczeń foto. Po podziemiach oprowadzała nas pani przewodnik foto, a po górze pan przewodnik foto, Była to swoista podróż w czasie do XVII/XVIII wieku. Idąc dalej w stronę rynku przy Lwiej fontannie foto grupa się rozdzieliła, jedni zostali zwiedzać rynek i miasto, a ja z pozostałą grupą ruszyliśmy zwiedzać przepiękne wnętrze kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny foto oraz Podziemną Trasę Turystyczną foto. Trasa podziemi ma ok 700 m długości. Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców foto. Historia pod ziemskich piwnic sięga średniowiecza. Resumując całe miasto Kłodzko, to piękne rozbudowujące się miasto ze wspaniałą historią warte zwiedzania, co, do którego serdecznie zapraszam. W taki piękny sposób kończy się wspaniała wycieczka i przygoda. Piękne podziękowania dla organizatora wycieczki, dla pana kierowcy za bezpieczną jazdę, dla pani/panów przewodników, którzy dzielili się swoją widzą i poczuciem humoru, a także dla personelu Vital & Spa Resort Szarotka w Zieleńcu oraz oczywiście dla wszystkich uczestników bez których nie byłoby tej wycieczki.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:

Skalne Miasto Adršpach i Teplickie Skały.     26-05-2018

Dzień drugi wycieczki, dzisiaj zwiedzanie Skalnego Miasta Adršpach i Teplickich Skał. Wyjazd autokarem o godz. 08.30. Wpierw wstąpiliśmy do Ardspachu, jest to miejsce mniej wymagające za to widoki pojawiają się zaraz po przekroczeniu bramy wejściowej, jest piękne szmaragdowe jeziorko z rybkami foto, strzeliste skały, dwa wodospady mały foto i duży  foto oraz małe jeziorko z łódkami. W skałach tych jak i Teplickich można się dopaczyć różnych ciekawych kształtów przypominające jakieś formy np., dzban, ząb, głowę. Jedynym mankamentem, to dużo turystów. Teplickie skały to zdecydowanie inne miejsce, bardziej wymagające, ale równie przepiękne. Są tam wąskie przejścia z kładkami pomiędzy ścianami skał foto, są miejsca gdzie panuje orzeźwiający chłód foto, a nawet pozostałości śniegu. Teplickie skały odwiedził sam J.W. Goethe w 1790 roku jak i Wilhelmina Holenderska królowa Juliana w 1936 roku. . Do hotelu wróciliśmy nieco wcześniej, bo o godz. 17.30. Pogoda piękna.

Więcej zdjęć TU
Bilet i pieczątki:

Dolni Morava Sky Walk i Góra Jagodna.  25-05-2018.

Wycieczka autokarowa trzydniowa (25-27.05.2018) Zorganizowana przez PTTK Rybnik - Śródmieście foto. W planie wycieczki jest:
Dzień 1: Dolni Morava - Sky Walk (ścieżka w chmurach) foto, wejście na Jagodną w górach Bystrzyckich – szczyt do Korony Gór Polski foto.
Dzień 2: Zwiedzenie z przewodnikiem Skalnego Miasta Adršpach  i Teplickich Skał.
Dzień 3: Wejście na Orlicę (szczyt do Korony Gór Polski), Twierdza Kłodzka + labirynty + podziemna trasa turystyczna.
Całą trasę przejazdu jak i pieszą wędrówkę postanowiłem nagrać jak też zrobić zdjęcia z tej trasy a to dla tego, że aplikacja co jakiś czas się zawieszała więc postanowiłem zabezpieczyć się  zdjęciami z współrzędnymi GPS. Zdjęcia wykonane są smartfonem i w dużej części z autokaru, więc jakość zdjęć marna. Tak jak powyżej w pierwszym dniu atrakcją jest Sky Walk jak też wejście na Jagodną w Górach Bystrzyckich. Dzień pełen wrażeń. Zakwaterowani zostaliśmy w Vital & Spa Resort Szarotka w Zieleńcu. Szczerze polecam ten hotel! Pogoda dopisała.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:

Trasa XIII Rajdu Papieskiego.   54 km         22-05-2018

Ponowny przejazd trasy Rajdu Papieskiego ale trasą inną niż ta z dnia 21-05-2018. Tym razem z kolegą. Po przejechaniu całej trasy postanowiliśmy zawrócić do miejsca "Polana Kanetowiec" i przejechać odcinek trasy tzw. Staro Bana i wyjechać obok ośrodka św, Brata Alberta i w kierunku Kamienia.Trasa przejazdu: Bazylika, ul. Gliwicka, ul. Żużlowa, ścieżka do Tężni na Paruszowcu, drogą leśną w kierunku autostrady A1, polana Kanetowiec, Kamień Bar Stodoła, wzdłuż rzeki Ruda, velostrada i nasza drewutnia. Cała trasa wg licznika to 57 km. Trasa XIII Rajdu Papieskiego przebiegać bądzie inaczej niż to jest pokazane w śladzie GPS i będzie mieć ok 27 km.

Więcej zdjęć z trasyTU

Przejazd trasą Rajdu Papieskiego nr 1.       37 km    21-05-2018

Przejazd trasą rajdu papieskiego, który odbędzie się 17-06-2018. Start stadion MOSiR w Rybniku i metą na stadionie MOSiR Rybnik. Wyjechaliśmy ze stadionu o godz. 09.00 trasą:Rybnik MOSiR, ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Ruda do Stodół, tamą do Ochojca, Kamień "Bar Stodoła", Restauracja Basztowa i stadion MOSiR Rybnik.Cała trasa wg licznika to 39 km.

Więcej zdjęć TU

Stodoły - Aktywni "Team"      19 km.              20-05-2018

Krótki popołudniowy wypad z kolegą do Stodół, a dokładnie to Przystań Kajakowo - Rowerowa "Team". Trasa: Rybnik, Las Rosochacz - księżok, Orzepowice - Przystań "Kotwica", Chwałęcice - Grill&Beer, Stodoły - Przystań Kajakowo rowerowa Aktywni "Team" i powrót tą samą drogą. Cała trasa wg licznika to 20. 47 km.

Więcej zdjęć TU

Łężczok - Taaka Ryba.      55 km                   19-05-2018

Wyjazd w trójkę foto do rezerwatu przyrody Łężczok. Trasa przejazdu wiodła przez najpiękniejsze okolice tj. stawy na pograniczu Górek Śląskich i Szymocic foto, Ośrodek wypoczynkowy "Aqua Brax" foto , ośrodek rekreacyjno - wypoczynkowy " Leśna Polana" foto i cel wyjazdu rezerwat przyrody "Łężczok" foto. Trasa powrotna to Markowice foto, "Zaczarowany Ogród" foto, Las Miejski Obora foto, Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Restauracja i Łowisko "Taaka Ryba" foto, Zebrzydowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 57.06 km. Cała fotorelcja TU

Przystań - Grill&Beer.     17 km                   18-05-2018

Popołudniowy wyjazd z kolegą nad Jezioro Rybnickie. Trasa przejazdu: Rybnik, ul. Budowlanych, św. Józefa, ul. Długa, Orzepowice, Przystań "Kotwica" i cel wyjazdu - Przynęta - Grill&Beer. Powrót: Zalew Pniowiec, Chwałęcice, Gzel, Zebrzydowice, Las Rosochacz - księżok i do domu. Cała trasa wg licznika to 17.40 km.Moszna.        192 km                 15-05-2018


Film nagrany w parku pałacowym, oglądać w jakości HD: klik
Wyjazd do Mosznej a dokładniej to odwiedzenie dworków i pałaców po trasie a także odszukanie źródełka św. Brycjusza. Trasa przejazdu: Rybnik, Bierawa, Cisek, Większyce - pałac foto, Komorno - hotel/restauracja foto i zabytkowy dwór z XIII w foto, Dobra - foto i pałac obiekt niedostępny foto, własność prywatna foto i Moszna pałac foto. Powrót: Moszna, Głogówek foto, Wróblin, Bryksy - wieś w gm. Pawłowiczki to tu znajduje się zabytkowy drewniany kościół św. Brykcjusza foto, miejsce pielgrzymek z uwagi na „cudowne źródełko” foto i foto. Pawłowiczki, Wronin, Szonowice, Rudnik, Racibórz, Nowa Wieś, Sumina, Jejkowice i do domu. Pogoda od zmierzchu aż do popołudnia wspaniała, od godz. 16-tej załamanie pogody i deszcz do 19-tej. Nie obyło się też bez kapcia foto. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji min. zwiedzenie wnętrza dworu z XIII wieku w Komornie foto i odszukanie cudownego źródełka. Podczas tego wyjazdu znów wysiadła aplikacja prowadząca po śladzie trasy i to już na 92 km foto, tak więc droga powrotna i odszukanie "cudownego źródełka " było dość trudne ale nie niemożliwe. Wyjazd ten Cała trasa wg licznika to 192 km.

Więcej zdjęć TU

Rybnik - ReWita.   44 km                    12-05-2018

Wyjazd zorganizowany przez Rybnik ReWita - Szlakiem Rewitalizowanych Dzielnic Rybnika, prowadzony przez pana Olka Larysza. Start z dziedzińca kaplicy św. Juliusza foto trasą przez Rybnik - rynek foto, Paruszowiec - tężnia foto, Piaski, Ligota Ligocka Kuźnia, Chwałowice foto, Niedobczyce foto, Niewiadom , Zabytkowa Kopalnia Ignacy foto, Radoszowy foto, Piece, Gaszowice - i cel wyjazdu Restauracja Sioło foto. Tutaj spotkanie z wycieczką autokarową, również zorganizowaną przez ReWita, wspólny obiad foto, konkurs strzelania z łuku foto, konkurs fotograficzny, śpiewy, tańce - oprawę muzyczną zapewnił zespół "Impuls”foto i rożen. Ja i parę osób opuściliśmy to miejsce zaraz po obiedzie i ruszyliśmy w drogę do restauracji i łowiska Takka Ryba foto, dalej ścieżką leśną do Jejkowic foto i do domu foto. Impreza godna polecenia, piękne podziękowania dla organizatora wycieczki jak i pana Olka Larysza oraz gospodarzom Restauracji Sioło. Pogoda dopisała, humory również. Cała trasa wg licznika to 45.65 km.

Więcej zdjęć TU
Zdjęcia robione kamerą HTC Re oraz film z tej kamery.
Zdjęcia TU, film klik.

Pieczątki:

Sioło - Męski kwintet.      32 km          07-05-2018

Męski kwintet, krótki popołudniowy wyjazd z kolegami po okolicznych ośrodkach rekreacyjno wypoczynkowych takich jak: Sioło - tutaj niestety ośrodek zamknięty foto, Taaka Ryba foto, Gzel foto, przystań Kotwica foto i na koniec nasza drewutnia foto. Trasa wiodła drogami asfaltowymi i leśnymi ścieżkami mijając takie rarytasy jak staw Buczkowiec foto czy Jeziorko Goj foto. : Rybnik, Pustki, Piece, Szczerbice, Gaszowice, Pogwizdów, Sumina, Gzel, Chwałęcice, Orzepowice i Rybnik. Pogoda dopisała, cała trasa wg licznika to 34.36 km.

Więcej zdjęć TU

Pietrowice Wielkie.         85 km                   06-05-2018

Pietrowice Wielkie, wyjazd w celu odwiedzenia słynnego źródełka wody znajdującego się w kaplicy z 1899 r foto. obok zabytkowego drewnianego kościoła św. Krzyża foto. Trasa wyjazdu: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Lyski, Nowa Wieś, Żytna foto, Markowice, Racibórz foto, Żerdziny foto, Kornice foto, Pietrowice Wielkie foto, Skowronów, kościół św. Krzyża foto więcej o kościółku TU, kapliczka ze źródełkiem foto więcej TU, Arboretum i powrót: Gródczanki, Třebom, Sudice, Samborowice, Racibórz, Dębicz, Kobyła, Pstrążna, Czernica, Łuków Śl, Gaszowice, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 88.41 km. Pogoda piękna, tylko silny wiatr utrudniał jazdę.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:

Gotartowice - Stodoły.    41 km               05-05-2018

Południowy wyjazd do Gotartowic na dzień otwarcia hangarów na lotnisku. Byłem tam punktualnie o godz. 12.00, było klika osób, ale w miarę upływu czasu coraz więcej osób się pojawiało. Ja natomiast po zrobieniu kilku zdjęć foto i podbiciu książeczki rowerowej ruszyłem w dalszą trasę, w kierunku "Polany Kanetowiec" foto, dalej to Kamień i Bar "Stodoła" - tu spotkałem przeuroczą Elenkę i jej tatę pana Marka foto, Golejów, Grabownia, Stodoły, przystań kajakowo - rowerowa Aktywni Team foto, Chwałęcice, Orzepowice, Ośrodek Żeglarski "Kotwica" foto, nową ścieżką rowerowa foto, Velostradą do drewutni foto i do domu. Cała trasa wg licznika to 44.74 km. Pogoda dopisała, chociaż trochę wiatr utrudniał jazdę.Więcej zdjęć TU
Pieczątka i logo:

Javorovy Vrch - wycieczka autokarowa 180 km   03-05-2018

Kolejna super wycieczka autokarowa zorganizowana przez Koło PTTK "Ramża" i MOSiR Czerwionka Leszczyny w Beskid Śląsko - Morawski na Javrovy Vrch. Autokar dowiózł nas do miejscowości Oldrichovice foto. Tu nastąpił podział wycieczki na dwie grupy, jedna grupa ruszyła pieszo, a druga grupa, w której ja też byłem wyjechała kolejką jednoosobową krzesełkową pod Mały Javorowy foto, dalej pieszo do Chaty Turystycznej foto. Po dojściu grupy pierwszej i po dłuższym odpoczynku foto ruszyliśmy na szczyt Wielki Javorovey (1032m), tu obowiązkowo wspólne zdjęcia foto i po odpoczynku powrót do chaty a następnie zejście żółtym szlakiem do miejscowości Oldrichowice - Tyra foto i powrót do autokaru. Pogoda wspaniała, humory dopisywały. Podziękowania dla organizatorów wycieczki, dla pana kierowcy z bezpieczną jazdę, przewodników oraz uczestników wycieczki. PIĘKNE DZIĘKI!!.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki i naklejka

Koliba "Na konci sveta"   67 km          01-05-2018

Wyjazd z grupą przyjaciół do Czech do Koliba "Na konci sveta" . Wyjechaliśmy w czwórką  foto o godz. 09.00 trasą: Rybnik, Jankowice, Świerklany, Połomia, Moszczenica - tutaj przekroczyliśmy granice foto i wjechaliśmy do Republiki Czeskiej do miejscowości Prstna i cel wyprawy Koliba "Na konci sveta" niestety zamknięta foto, otwierają o godz. 14.00, związku z powyższym kierujemy się na Zameczek Petrovice foto. Dalej to stacja kolejowa Petrovice u Karviny, gdzie spotkaliśmy naszych rowerzystów z Żor foto, tam też zjedliśmy obiad. Następna miejscowość to Zavada, Koukola, elektrownia Detmarovice foto, Vernovice, granica państwa foto, Gorzyczki, Gorzyce, Czyżowice - stąd dalej koleją do Rybnika foto. Cała trasa wg licznika to 66.55 km, a koleją 14 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki i naklejka:

wykonanie LuKaS