Marzec 2018

 

Rogoźna - ruiny bażanciarni.     39 km                 30-03-2018

Wyjazd do Rogoźna - dzielnica Żor by odszukać ruiny dawnej bażanciarni w lasie Klajok, która lata swej świetności ma dawno za sobą. W bażanciarni tej hodowano kiedyś bażanty metodą pół dziką, było to też miejsce polowań i spotkań PRL-owskich dygnitarzy min. Edwarda Gierka, Jerzego Ziętka i Piotra Jaroszewicza. Na kompleks składały się budynki hodowlane, administracyjne, zaplecza gospodarczego, wydzielona została na ten cel część lasu. Są tam ruiny różnej wielkości oraz fundamenty dawnych klatek, studnia, kanały, a nawet ktoś się tam urządził w jednej z ruin foto.  Trasa przejazdu: Rybnik - foto1, foto2, Paruszowiec - nowa tężnia foto, Piaski, Kuźnia Ligocka, Gotartowice - lotnisko foto i Rogoźna - ruiny bażanciarni foto oraz przy wyjeździe z lasu budynek ZAZ "Wspólna Pasja" foto. Powrót: Rogoźna, Boguszowice foto, obok KWK Jankowice, Chwałowice - Dom Kultury foto, zdjęcie z  panią dyrektor foto i panią z portierni foto. Niedobczyce, Zamysłów i do domu. Podczas wyjazdu napotkałem dużo ciekawych miejsc, które można zobaczyć klikając na TU pod miniaturkami zdjęć. Klikając na dowolne zdjęcie w prawym górnym rogu na białe kółko z literką "i" można zobaczyć informację o zdjęciu i gdzie zostało wykonane. Cała trasa wg licznika to 41.32 km. Pogoda wspaniała.

Więcej zdjęć TU

Żory - Marzanna.                54 km                         24-03-2018

Wyjazd do Żor, a dokładniej to na 28 Topienie Marzanny na Gichcie. Wyjechaliśmy z kolegą o godz. 09.00. Trasa Przejazdu: Rybnik foto , Gotartowice - lotnisko foto, Rowień, Żory - rynek foto, Szczejkowice, Palowice - dworek foto, stawy na Wytrzęsłowie foto, Pojezierze Palowickie foto, staw Gichta i cel wyjazdu - Park Piaskownia foto. Na mecie organizatorzy imprezy: Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „WANDRUS”ŻORY oraz sponsorzy: Zarząd Dzielnicy Kleszczówka i Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych zorganizowali mnóstwo ciekawych konkursów sprawnościowo - zręcznościowych dla dzieci i młodzieży foto1, foto2, była pieczątka i dyplom okolicznościowy, konkurs strzelecki w którym nasz kolega Czesław zdobył zaszczytne trzecie miejsce foto. Na miejscu było grillowanie kiełbas foto, kawa i herbata. Jednym słowem bardzo udana impreza. Pogoda dopisała jak i uczestnicy. Trasa powrotna: Park Piaskownia, bunkier na Żwace foto, Nowa Wieś, Szczejkowice, ścieżką leśną w stronę "Sygnały Gotartowice", Paruszowiec - nowo budowana tężnia foto i do domu. Cała trasa wg licznika to 53.73 km.

Więcej zdjęć TU

Rudy - nordic -walking   40 km             22-03-2018

Kolejny wyjazd z kolegami na tzw. kijki, czyli nordic walking tym razem do Rud. Ruszyliśmy z parkingu na Brantołce kierując się na drogę leśną Kotlarską do skrzyżowania duktów leśnych z Kotlarską, Żółtą i Barachowską przy zbiorniku wodnym p.poż obok nowej wieży tzw. Dostrzegalni "Borowiec" foto aż do ścieżki leśnej "Od Krzyża" po drodze mijamy pamiątkowy kamień "Książęcy"foto i dalej skręcamy w lewo w stronę "Zakazanej". Tam właśnie na wysokości potoku Łęknica na polanie zwanej Olszynki na skraju lasu znajduje się kamienna kaplica słupowa z 1890 roku upamiętniająca naturalną śmierć członka rodziny książęcej foto, idąc dalej napotykamy kolejny pamiątkowy kamień gdzie został upolowany ostatni niedźwiedź w 01-12-1771 roku foto. Wychodząc na drogę leśną "Zakazana" natrafiamy na kamienny krzyż upamiętniający tragiczną śmierć tym razem z 1927 toku, gdzie zginął podczas polowania książęcy stangret foto. Kolejny napotkany pamiątkowy kamień to "Dzik" foto, który został upolowany w 15-11-1780 roku. Z drogi leśnej "Zakazana" wychodzimy z powrotem na "Kotlarską" i kierujemy się w stroną parkingu. Zatrzymujemy się w barze "Pod Lipami", gdzie można podziwiać zbiory kolekcjonerskie właściciela foto. Cała trasa z kijkami to 10 km. Więcej o pamiątkach w Lasach Rudzkich tu: klik

Więcej zdjęć TU

Nordic walking    17 km.      20-03-2018

Wyjazd z kolegami do Jejkowic w celu przejścia trasy do nordic walking. Samo przejście z kijkami rozpoczęliśmy od miejsca parkingowego firmy Constancia Color Cap, idąc trasą wyznaczoną na tablicy orientacyjnej obok torów kolejowych na ul. Leśnej foto i kierując się w stronę lasu. Pierwszy postój, to skrzyżowanie duktów leśnych z DP91 Gzelska foto, gdzie przekąsiliśmy, co nieco i dalej w drogę. Drugi postój to Jeziorko Goj foto, spotkanie z panem Grzegorzem i jego labradorem foto. Krótki odpoczynek niedaleko mostu Szczerbickiego foto i ścieżką obok torów foto do miejsca wyjścia. Kolejny postój to Karczma "Strzelec", gdzie spotkaliśmy sympatyczną śliczną panią i za jej zgodą wykonałem parę zdjęć. Pogoda dopisała temp. ok -5℃.

Więcej zdjęć TU


Zimowy spacer - Chata Gołębiówka.  206 km.     03-03-2018

Wycieczka autokarowa zorganizowana przez MOSiR Czerwionka-Leszczyny:do Beskid Biały, Chaty na Potrójnej i Chaty Gołębiówka na Czarnym Groniu. Tu nie ma co opisywać, wszystko jest na zdjęciach i w pamięci uczestników tej wspaniałej wycieczki. Serdeczne podziękowania dla organizatorów i uczestników wycieczki a w szczególności dla kierowcy. Tu zdjęcie najmłodszej uczestniczki Iwonki foto. Piękne widoki i  super! Podziękowania należą się również dla pani Kariny i jej męża Damiana, to dzięki im dojechałem do miejsca wyjazdu i powrotu.. DZIĘKUJĘ!. Dla tych, co są zainteresowani metalowym krzyżem na szlaku prowadzącym pod Potrójną, tu jest informacja o tej mogile - klik, foto

Więcej zdjęć TUwykonanie LuKaS