Październik 2018

 

 

Leboszowice - Nieborowice - Szczygłowice.      67 km       11-10-2018r.

Wyjazd z grupą rowerzystów foto śladem historii, tym razem kierunek Leboszowice - Nieborowice - Szczygłowice. W Leboszowicach w lesie na ścieżce leśnej "Za Młynem" znajduje się grób 17 letniej nieznanej dziewczyny z Rudy Śląskiej foto. Zimą 1945 roku żołnierze sowieccy spędzili do wykonania robót ziemnych miejscową ludność. Wśród nich znalazła się przejeżdżająca przez Leboszowice dziewczyna, którą zgwałcono i zastrzelono. Odnaleźć ten grób pomógł nam leśniczy Piotr Kuczna, który zna dobrze las i jego historie foto. W Nieborowicach w lesie obok przepompowni w 1939 roku Niemcy utworzyli obóz przejściowy dla żołnierzy polskich, działaczy i powstańców śląskich foto. Zginęło w nim ok 2000 osób m.in. kpt. Jan Kotucz - dowódca 75 p. piechoty, jednostki, która broniła Rybnika. Jadąc w stronę Gliwic po prawej stronie za wiaduktem kolejowym w polu są dwa bunkry, tzw. Grupy bojowej „Nieborowice” foto, bunkry obecnie podane są rewitalizacji i wstęp do wewnątrz jest niemożliwy. Szczygłowice leśnictwo Zacisze, 1946 roku ludzie pracujący w tym rezerwacie lasu usłyszeli strzał. Leśniczy dozorujący prace udał się w kierunku, z którego doszedł odgłos. Po chwili padł drugi strzał. Robotnicy znaleźli leśniczego, zastrzelonego prawdopodobnie przez kłusownika. W miejscu tym postawiono pomnik z napisem na tablicy "Alojzy Leśnik 16.6.1946" foto. Kamień - Młyny w lesie na drzewie umieszczono tabliczkę i krzyżyk foto w miejscu pamięci o poległych w tym miejscu osobach. Pomnik 446 Ofiar obozu Auschwitz-Birkenau w miejscu Ruda Las foto. Pięknie dziękuję panu leśniczemu Piotrowi Kulczyna za pomoc w odszukaniu grobu oraz za przybliżenie historii nie tylko tego grobu, ale i innych ciekawych miejsc w tych lasach. Fragmenty opisu niektórych z odnalezionych miejsc pochodzą z książki pana Kazimierza Wojciecha Cywińskiego pt. „HISTORIA ZAPISANA W LESIE” Wydanie II poszerzone. Podziękowanie należny się moim koleżankom i kolegom za udział w tej wyprawie rowerowej.  DZIĘKUJĘ!. Krótki film z powrotu TU. Cała trasa wg licznika to 66.97 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczatka:

Zwonowice - Stodoły - Leszczyny.  54 km       06-10-2018

Wyjazd celem odszukania grobu wojennego a przy okazji i inne historyczne i ciekawe miejsca. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Zwonowice, Stodoły, Golejów, Kamień, Leszczyny, Przegędza, Piaski, Paruszowiec i Rybnik. Dzień piękny pogoda dopisała to i fajne widoki m.in. staw Buczkowiec foto dalej to odszukany grób wojenny foto, leśniczówka/zamek na Winnej Górze foto, drogą Stodolska do Stodół foto i odwiedzenie przystani kajakowo-rowerowej"Aktywni" foto, w stroną Grabowni foto, miejsce tragicznej śmierci 20 latka foto, Golejów - Grzybówka - tu przygotowania do imprezy "Gramy dla Alana" foto oraz nowy obiekt - rożen foto, rondo Golejowskie i nowy pamiątkowy kamień na rondzie foto, kapliczka św. Huberta foto odnowiony krzyż przydrożny, który wrócił na swoje dawne miejsce foto, przez Kamień do Leszczyn, były dworzec PKP foto, Pomnik Pomordowanych Więźniów Oświęcimskich foto, odszukanie krzyża gdzie pochowano w zbiorowym grobie dużą ilość więźniów - brak tabliczki informacyjnej na krzyżu foto, następnie "Bar pod Lasem" foto i po nową pieczątkę, leśniczówka Koła Łowieckiego "Raróg" foto oraz pamiątkowy kamień z okazji 50 lecia koła (napis słabo widoczny) foto, Polana Kanetowiec foto, Głaz Oskara Michalika foto, tężnia na Paruszowcu foto, obok stadionu ROW Rybnik foto i pomnika Ofiar Oświęcimskich  foto i do domu. Cała trasa wg licznika to 54,02 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:Lasy w Kuźni Raciborskiej   67 km     04-10-2018

Do wyjazdu w Lasy Rudzkie inspiracją było to, że kolega nie znał tych ciekawych miejsc usianych w historyczne pamiątki i obiekty dalsze i bliższe tych lasów, więc postanowiliśmy to niejako naprawić i je odwiedzić. Trasa: Rybnik, Sumina, Szymocice, Kuźnia Raciborska, Rudy, Paproć, Stodoły, Orzepowice i Rybnik. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy: Kapliczka św. Huberta na krzyżówce Szymockiej i Góreckiej foto, grób Anny Piela foto, mała nadrzewna kapliczka św. Huberta foto, ruiny opuszczonej bazy rakietowej foto, Kaplica św. Jana Nepomucena foto, nowy głaz narzutowy foto, miejsce tragicznej śmierci strażaków w 1992 r. foto jest tam ustawiony drugi pamiątkowy kamień z okazji 25 lecia tej tragedii, leśne lotnisko foto, kamień "Jeleń" foto, kamień Książęcy zaraz obok kamienia "Jeleń" - droga leśna "Koło Kamienia"foto, następny kamień Książęcy foto, kaplica słupowa foto, kamień "Niedźwiedź"foto, krzyż kamienny z 1927r.foto, kamień "Dzik" na Zakazanej foto, rozebrany most na rzece Ruda w Paproci foto, nowa stacja kolejki wąskotorowej w Stodołach foto, przystań "Kotwica" foto i do domu. Cała trasa wg licznika to 67, 01 km. Opisy niektórych obiektów np. baza rakiet, kamienie i inne,  można odczytać klikając na zielony baner poniżej pieczątki "Podgląd trasy śladem GPS"
Więcej zdjęć TU
Pieczątka:


 

 

 

 

 

 

 

 

wykonanie LuKaS