Wrzesień 2018

 

 Moszna zamek.        185 km       27-09-2018

Wyjazd do zamku w Mosznej. Wyjazd ten zainspirował kolega Piotr. W trasę ruszyliśmy o godz. 06.00. Trasa przejazdu: Rybnik, Sumina, Nędza, Kuźnia Raciborska, Cisek, Koźle, Większyce, Dobra, Moszna. Powrót: Moszna, Głogówek, Grodzisko, Bryksy, Gościniec, Pawłowiczki, Ostrożnica, Polska Cerekiew, Strzybnik, Racibórz, Żytna, Sumina, Jejkowice i do domu. Trasa ta obfitowała w liczne ciekawe miejsca takie jak: głaz narzutowy w Kuźni Raciborskiej foto, zabytkowa śluza Koźle foto, pałac/restauracja w Większycach foto, Pokrzywnica - restauracja Akropolis foto, Walce - pamiątkowe kamienie foto i pomnik foto, Dobra - kordegarda pałacowa foto i zamek Moszna foto. Było zwiedzanie, czas na coś dla ciała i tu pomocna jest restauracja Gościniec u "Róży" szczerze polecam foto. Droga powrotna to zamek w Głogówku foto jego brama wjazdowa foto i krzyż pokutny foto zza rusztowania, Bryksy - źródełko wody foto i kościół św. Brykcjusza foto, Polska Cerekiew - Pałac Fryderyka von Opersdorffa foto, tu podziękowania dla pani Bibliotekarki za udostępnienie i zezwolenie na wykonanie zdjęć foto, Strzybnik - wieża zegarowa foto stara kuźnia foto. Podczas tego przejazdu było wiele więcej atrakcji i fajnych miejsc, których nie sposób opisać. Zapraszam do fotorelacji, zdjęcia wykonane aparatem foto, smartfonem i kamera Re (rybie oko)  Dalej to Racibórz i do Rybnika. Podziękowanie dla kolegi Piotra z towarzystwo. Pogoda tego dnia nie łaskawa, pochmurno i wiatr, po południ dużo lepiej. Krótki film z trasyTU. Cała trasa wg licznika to 185, 32 km.

Wiecej zdjęć: TU
Pieczatki:

Nadleśnictwo Rudziniec - Pławniowice.     100 km         20-09-2018r.

Kolejna wyprawa wg listy Nadleśnictwa Rudziniec, tym razem powrót do "Grobu Nadleśniczego", którego nie odnalazłem za pierwszym razem będąc w tym rejonie z kolegą. Pomocą okazał się skan fragmentu z książki "Historia zapisana w lesie", który wykonała pani Karina z nadleśnictwa, za co Jej serdecznie dziękuję i to dzięki temu udało nam się go odnaleźć. Jest to ostatnia pozycja z listy Nadleśnictwa Rudziniec.

"Grób Nadleśniczego"- pomnik granitowy upamiętniający śmierć nadleśniczego Alberta Grossmanna zastrzelonego przez kłusowników w 1919 roku - oddz.384 leśnictwo Paczyna foto.
Nadleśnictwo Rudziniec - Mapa miejsc historycznych i lokalnego kultu: To już wszystkie miejsca z listy nadleśnictwa Rudziniec.

W czasie tego wyjazdu odwiedziliśmy też pałac w Pławniowicach foto. Trasa przejazdu: Rybnik, Stodoły - budowa stacji wąskotorowej foto, Rudy, Bargłówka foto, Tworóg Mały foto i obraz w karczmie foto, Sierakowice foto, Rachowice foto, Bojszów foto, Rudno foto i Pławniowice foto. Powrót: Pławniowice, Rudziniec foto, Stara Kuźnia foto, Kotlarnia, drogą leśną Kotlarska do Rud foto, Stodoły foto, Chwalęcice foto, Orzepowice foto i Rybnik foto. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Nadleśnictwa Rudziniec, by osobiście podziękować pani Karinie foto. Zjeść obiad w "Leśnej Perle"w Rudzińcu foto, w Starej Kuźni odszukać pamiątkowy kamień Dr N.MED. Mirosława Szubińskiego foto a w Stodołach wstąpiliśmy na przystań kajakowo-rowerową „Aktywni Team", gdzie swój spływ i inne atrakcje mieli uczniowie szkoły z Jastrzębia Zdroju foto i krótki film z zabawy - klik.  Piękne podziękowania dla pani Kariny za pomoc w odszukaniu wszystkich miejsc z listy i dla kolegi Piotra za towarzyszenie w wyjeździe! Cała trasa wg licznika to 100 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:

Nadleśnictwo Rudziniec - Brzezinka, Kozłów  77 km    18-09-2018

Kolejna wyprawa w lasy Nadleśnictwa Rudziniec w poszukiwaniu śladów historii. Tym razem chodzi o:
"Ostatnie polowanie" - kamień upamiętniający miejsce zamordowania w dniu 31.12.1989 roku myśliwego Marka Szlenzaka - oddz.597 leśnictwo Ostropa foto.
"Bunkry"- 5 bunkrów wojskowych, które wykorzystywane były przez wojsko jeszcze w latach powojennych - oddz. 540 leśnictwo Kozłów foto.
"Śmierć myśliwego" - krzyż z piaskowca upamiętniający śmierć myśliwego Maxa Mendel w dniu 23.11.1932 roku z rąk kłusowników - oddz. 540 leśnictwo Kozłów foto.
"Jeńcy radzieccy" -pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich, który zginęli w latach 1941-43 w obozie jenieckim w okolicach wsi Kozłów - oddz. 555 leśnictwo Kozłów foto.

Nadleśnictwo Rudziniec - Mapa miejsc historycznych i lokalnego kultu:


Stara studnia przy wjeździe do Rachowic foto, kamień drogowy z czasów budowy drogi we wsi Kozłów foto i inne ciekawe miejsca min. pamiątkowy kamień JP II foto na placu kościoła św. Mikołaja w Kozłowie. Trasa przejazdu: Rybnik, Stodoły, Stanica, Nowa Wieś, Trachy, Rachowice, Brzezinka, Kozłów, Łany Wielkie, Sośnicowice, Smolnica, Leboszowice, Pilchowice, Ochojec, Golejów i Rybnik. Pogoda dopisała. Cała trasa wg licznika to 77 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątka i wizytówka:

Rajd kolarski ŻEGNAJ LATO - 2018.    30.5 km       16-09-2018

Rajd kolarski Żegnaj Lato - 2018 zorganizowany przez PTTK Rybnik i MOSiR Rybnik. Na starcie przy kąpielisku Ruda stawiła się grupa rowerzystów i po wspólnym zdjęciu foto ruszyliśmy w drogę o godz. 10.00. Rowerzystów poprowadził nasz kolega Bogdan foto, trasą wokół Jeziora Rybnickiego aż do mety tj. boisko TKKF Jedność Grabownia - Golejów. Po drodze mijaliśmy w Stodołach uczestników spływu kajakowego foto, był też najmłodszy uczestnik rajdu, który wcale nie odpuszczał i dzielnie walczył o swoje miejsce foto. Bezpiecznego przejazdu przez ulice pilnowali koledzy Czesław i Grzegorz foto. Na mecie przyjmowanie uczestników przez niezastąpioną w tej roli koleżankę Kasię foto, spotkanie z przyjaciółmi foto, konkursy, nagrody oraz puchar dla najliczniejszej grupy rowerowej foto. Grupa, która zdobyła puchar to zapewne rowerzyści z klubu "Sokół" Radlin foto, pisze zapewne, bo nie byłem do końca imprezy. Pogoda wspaniała. Podziękowanie dla organizatorów rajdu i uczestników. Cała trasa wg licznika to 30. 48 km. Film z dojazdu na metę TU

Więcej zdjęć TU.
Pieczątki:

Nadleśnictwo Rudziniec - Niekarmia, Poniszowice.   121 km.          12-09-2018.

Do wyjazdu zainspirowała mnie strona Nadleśnictwa Rudziniec, na której to zostały wytypowane miejsca historyczne oraz lokalnego kultu. Na dzień dzisiejszy wybrałem miejsca z listy położone najdalej od domu tj.

"Grób leśniczego" - grób murowany leśniczego Oskara Fuscha który został zamordowany 17.01.1945 roku przez żołnierzy sowieckich, oddz.574 leśnictwo Łącza. foto,
"Śmierć wozaka" - drewniana kapliczka upamiętniająca śmierć wozaka z przed II wojny światowej - oddz. 302 leśnictwo Proboszczowice. foto,
"Krzysztof" - metalowy krzyż upamiętniający śmierć robotnika leśnego oddz.300 leśnictwo Proboszczowice. foto,
"Śmierć leśniczego" - drewniana kapliczka upamiętniająca śmierć leśniczego który zginął w 1945 roku - oddz. 283 leśnictwo Proboszczowice foto,
"Wzgórze sznurowe" -
krzyż upamiętniający miejsce krwawej potyczki z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), oddz. 297 leśnictwa Proboszczowice -  foto,
"Grób Nadleśniczego" - pomnik granitowy upamiętniający śmierć nadleśniczego Alberta Grossmanna zastrzelonego przez kłusowników w 1919 roku - oddz.384 leśnictwo Paczyna.- nieodnaleziony,
"Kapliczka Świętego Huberta" - oddz. 533 leśnictwo Bojszów foto.
"Tragiczna śmierć" - kamienna płyta, dawniej krzyż upamiętniający morderstwo młodej dziewczyny Edity Faber w dniu 26.08.1956 roku - oddz.639 leśnictwo Trachy foto.

Miejsca odszukane wcześniej:
"Pamiątkowy kamień"- kamień upamiętniający 40-lecie istnienia Koła Łowieckiego" Łoś" - oddz.579 leśnictwo    Łącza foto wyjazd: Pławniowice - Łany z dnia 03-04-2018 link.
"Doktor Roger"- pomnik upamiętniający miejsce śmierci w dniu 7 .01 1865 roku Julisza Rogera -lekarza, społecznika, zbieracza pieśni ludowych.-oddz. 574 leśnictwo Kozłów foto wyjazd: Rachowice-Bojszów-Łącza  z dnia 29-08-2018 link.
"Kapliczka Świętego Rocha" - kapliczka św. Rocha z rzeźbą drewnianą w wielkości naturalnej - oddz.636 leśnictwo Trachy foto wyjazd: Twaróg Mały dnia 08-03-2017 link.
"Polana śmierci" -prawdopodobne miejsce mordu 180 partyzantów NSZ przez funkcjonariuszy UB - oddz.10 leśnictwo Centawa foto wyjazd: Jemielnica-Kolonowskie-Barut dnia 12-08-2016 link.

Nadleśnictwo Rudziniec - Mapa miejsc historycznych i lokalnego kultu:


Trasę zaplanowałem tak by odnaleźć te i inne ciekawe miejsca. Razem z kolegą ruszyliśmy o godz. 07.00 w drogę trasą: Rybnik, Rudy, Goszyce, Łącza, Rudziniec, Chechło, Widów, Niekarmia, Poniszowice, Pławniowice, Rudno, Bojszów, Sierakowice, Tworóg Mały, Bargłówka, Stodoły i Rybnik. Odnalezienie tych miejsc nie byłoby możliwe bez wydatnej pomocy pani Kariny i pana leśniczego Jakuba z Nadleśnictwa Rudziniec, za co serdecznie DZIĘKUJĘ!. To dzięki im udało nam się odnaleźć prawie wszystko, co było zaplanowane oprócz Grób Nadleśniczego. Podziękowanie dla pani Joanny, która pomogła odnaleźć krzyż na Wzgórzu sznurowym foto. Do odszukania pozostało jeszcze kilka miejsc, ale to na inny wyjazd. Wyjazd ten oprócz miejsc wytypowanych obfitował w inne ciekawe miejsca jak np. drewniany kościół w Poniszowicach z dzwonnicą foto. Cała trasa wg licznika to 121 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:

Těrlicko   103 km       09-09-2018

Wyjazd z kolegą do Těrlicko godz. 07.00. Trasa: Rybnik foto, Niedobczyce foto, Radlin foto, Wodzisław Śl, Krostoszowice foto, Skrzyszów foto, foto, Szotkowice, Skrbeńsko foto, Pertovice u Karvine, Karvina foto, Lazne Darkov foto, Stonava foto, Albrechtice foto, Jezioro Těrlicko foto. Powrót prawie taką samą trasą, zmiana od Pertrovic foto poprzez Prestna, Moszczenica, Połomia, Świerklany, Jankowice, Chwałowice foto i Rybnik. Cel wyjazdu to spotkanie z kolegą, który wypoczywał razem z przyjaciółmi przez trzy dni w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Na Vyhlidce nad Jeziorem Těrlicko i powrót razem do Rybnika. Przed przyjazdem nad Jezioro Těrlicko, na rynku w Karvinie spotkanie z częścią grupy foto, która wracała do Rybnika, a na miejscu nadal oczekiwało na nas kilkoro uczestników trzydniowego wypoczynku foto. Tutaj nad Jeziorem Těrlicko chwila oddechu, uzupełnienie płynów, pogawędki i wspomnienia oraz obowiązkowa kąpiel w jeziorze foto, później powrót już w trójkę do Rybnika a pozostali samochodami. Obiad zjedliśmy w restauracji Ovečka ok godz. 15.20 foto. Zamek Petrovice foto, granica państwa foto i trasą opisaną wyżej do domu. Trasa ta jak większość moich wyjazdów obfitowała w różne ciekawe i nowo odkryte miejsca. Piękne podziękowanie dla osób spotkanych na rynku w Karvinie jak i dla osób witających nas nad Jeziorem Terlicko za ciepłe przyjęcie. Nie śpiesząc się dojechaliśmy cali i zdrowi do Rybnika ok godz. 20.00. Pogoda spłatała na figla i mgła towarzyszyła nam od początku wyjazdu do godz. 10.00. Cała trasa wg licznika to 103.65 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątka:

Pławniowice  120km      05-09-2018

Wyjazd z kolegami foto do Pławniowic nad Jezioro Pławniowice foto oraz zwiedzenie pałacu. Trasa: Rybnik, Rudy, Sierakowice, Rachowice, Bojszów, Kleszczów, Taciszów, Jezioro Pławniowice, Niewieszcze, Pałac w Pławniowicach. Powrót: Pławniowice, Rudziniec, Stara Kuźnia, Kotlarnia, kop. Piasku Kotlarnia, Dziergowice, Solarnia, Kuźnia Raciborska, Nędza, Górki Śląskie, Jejkowice, Zebrzydowice i Rybnik. W trakcie tego wyjazdu nie obyło się bez niespodzianek. Pierwsza to rozerwanie opony i dętki w moim rowerze w okolicach kaplicy św. Magdaleny w Goszycach foto, druga bardzo miła to spotkanie z panem Leonem Kozok - artystą plastykiem foto, którego prace można zobaczyć we wnętrzu pałacu Pławniowice a także w innych miejscach  foto, otrzymałem też ustne pozwolenie na publikacje jego dzieł i wizerunku, za co bardzo dziękuję. Trzecia to kapeć w rowerze kolegi foto. Dalej to odnalezienie pamiątkowego kamienia w parku pałacu w Pławniowicach foto, obiad w restauracji Leśna Perła w Rudzińcu foto, pałac w Rudzińcu foto oraz lodownia - zdjęcie nie wyraźne za co z góry przepraszam foto i drewniany kościół św. Michała Archanioła foto. Stara Kuźnia - tu na ścieżce leśnej Noworudziniecka natrafiliśmy na pamiątkowy kamień Dr N. Med. Mirosław Szubiński foto, miejsce jego lokalizacji jest domyślne. Kotlarnia - zniknęły słynne lokomotywy foto, jedna pojechała do muzeum w Warszawie, druga do Kędzierzyna Koźla a trzecia jest ponoć malowana i zostanie na miejscu - takie nieoficjalne informacje otrzymałem od pani z ochrony. Dalej już bez niespodzianek dojechaliśmy do Rybnika. Cała trasa wg licznika to 119.97 km.

Wiecej zdjęć TU
Pieczątka:Jejkowice, Rydułtowy, Pszów, Rybnik      37 km      01-09-2018


Wyjazd do Jejkowic i z powrotem do Rybnika a następnie do Pszowa do rodziny. Trasa: Jejkowice foto, Rybnik, nową ścieżką rowerową do Beaty foto, Niewiadom foto, Rydułtowy foto i Pszów foto. Powrót: Pszów - Ignacowy Dwór foto, Rydułtowy - osiedle Karola, osiedle Orłowiec, Piece foto, Jejkowice foto i Rybnik. Cała trasa wg licznika to 37 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątka:


wykonanie LuKaS